Yerli Mekan -- Mekanın Burası
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gençlerin Yeni Mekanı Yerli Mekan Herşeyi Bulabilirsiniz

AnasayfaAnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
En kısa zamanda yeni gelışmelerle karsınızda olacagiz...

Astım

YazarMesaj
SaMT-ı ÜMiD
Admin
Admin
SaMT-ı ÜMiD

Erkek Mesaj Sayısı : 1603
Kişisel İleti : SaMT-ı ÜMiD # mASUmhane Beden
Ruh Hali : Astım Ozlemi10

Astım Empty
MesajKonu: Astım   Astım I_icon_minitimeÇarş. Mart 11, 2009 3:21 pm

Bilimsel adı “Bronsiol Astma” olan ve halk arasında “astım“ adı verilen hastalıkta hava yollarında sürekli bir iltihap ve aşırı bir duyarlılık vardır. Bu nedenle hava yolları zaman zaman daralır, sıvı ile dolar ve bunun sonuncunda da hastalarda nefes darlığı, hışıltı, öksürük ve balgam çıkarma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bronş astımının belirtileri

Uzun süreli öksürük

Nefes alıp verirken göğüsten hışıltı sesi gelmesi

Nefes darlığı

Yorulunca, sigara dumanı ile karşılaşınca bu belirtilerin artması

Kokulara karşı aşırı bir duyarlılık olması

Solunum yolu enfeksiyonlarının uzun sürmesi

Astımın bilinen bir nedeni var mıdır?

Astımın kesin nedeni bilinmemektedir.Astımın ortaya çıkmasını kolaylaştıran faktörler şunlardır:

Ailevi ve bünyesel yatkınlık

Çocuğun erken doğması (Prematur olması) ve bebekliğinde bronşiolit geçirmiş olması

Ev içi ve ev dışı alerjenler : Tüylü ev hayvanları, ev tozu akarları ve polenler

Aspirin vb. duyarlılık olması

Mesleki duyarlılaşıtırıcılar

Çocukluk çağında geçirilen bazı virüs enfeksiyonları

Hava kirliliği

Evde sigara içilmesi

Yaşadığımız yerin ve iklimin astımımla bir ilişkisi var mıdır?

Astımın sıcak ve nemli iklimlerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Buna doğal yaşam koşullarının ortadan kaldırıp yerlerine büyük kentlerin kurulduğu ve hava kirliliğinin arttığı durumları ekleyebiliriz.İnsanların sürekli kapalı ortamlarda yaşadıkları ev içi allerjenleri yoğun maruz kaldığı durumlarda astım görülme tehlikesi artmaktadır.Dünyada ve ülkemizde astım düşük rakamlı, ılıman ve nemli iklimlerde daha sık görülmektedir.Astımın görülme sıklığını artıran önemli bir etkende hızlı sanayileşmeye bağlı olarak doğal çevrenin bozulduğu durumlardır.

Astım belirtileri en sık kışın ve ilkbaharda artmaktadır. İklim ve çevre koşulları daha çok var olan astımın daha kolay açığa çıkmasına yol açmaktadır.

Sigaranın astım üzerine ne gibi olumsuz etkileri vardır?

Sigara, içerdiği yüzlerce kimyasal madde ile başta akciğer ve kalp- damar hastalıkları olmak üzere çok sayıda hastalığa yol açmaktadır. Sürekli sigara içen erişkinlerde sigaraya bağlı olarak kronik bronşit de sık görülmektedir.

Sigara içilmesi astımlı hastalarda hastalığın kontrol altına alınmasını zorlaştırmakta ve atakların sıklığını arttırmaktadır. Sigara içen insanın yanında duranlar filtreden geçen duman daha zararlı gazları solurlar. Sigara içilmesi sırasında ortaya çıkan gazların yaklaşık olarak % 85 ‘i filtreden geçmeyen ve sigaranın yanan ucundan çıkan gazlardır. Bu nedenle pasif sigara içimi dediğimiz durum aktif sigara içiminden daha zararlıdır.

Sigara dumanı solunum yollarının tahriş ederek allerjenlerin hava yoluna daha kolay girmesine ve dolayısıyla astımın daha kolay oluşmasına zemin hazırlamaktadır..
http://yerlimekan.yetkinforum.com

Astım
1 sayfadaki 1 sayfası